Hlavní menu:

Podmenu:Bookmark and Share

7 věcí, které byste (ne)měli stihnout před svatbou

Sedm věcí, které byste určitě měli stihnout před svatbou:

1. Stát se dobrým, zralým člověkem. Tohle je přirozený základ, bez kterého to nejde. Nestačí, že se teď milujete. Pokud nejste vy nebo váš partner dostatečně zralí na přijetí závazku věrnosti a mnoha obětí a kompromisů, které nutně s sebou manželství přináší, pak stavíte na písku. Proto je důležité se ptát: Řekli by o mně jiní, že jsem dobrý chlap, dobrá žena, dobrý člověk? Můžu totéž říci o svém partnerovi?

2. Naučit se spolu modlit a sdílet duchovní život. Pokud je to jen trochu možné, abyste v této věci byli zajedno, stojí za to pozvat do vztahu Boha, který bude pilířem vaší lásky. On vás přeci povolal do manželství... Manželství není nikdy jen o vás dvou, je to Boží dar. Je to svaté místo, kde Bůh rozdává milost, lásku a život.

3. Naučit se spolu řešit konflikty, neshody a těžké situace. Je důležité, abyste měli podobné zájmy, hodnoty a pohled na věci, ale mnohem důležitější je naučit se zacházet s rozdíly, které mezi vámi jsou. Už jste se pohádali? Jak to dopadlo? Umíte si věci vyříkat bez toho, aniž byste se zraňovali? Dobrá hádka, to je opravdový kumšt... To, že se hádáte nebo spolu nesouhlasíte, samo o sobě není nic špatného. Důležité je, jak se přitom jeden k druhému chováte a jestli se dokážete usmířit, poprosit o odpuštění, odpustit, udělat ústupek bez pocitu křivdy, ale také si stát za svým. Řekli byste, že jste dobří přátelé, kteří při sobě dokáží stát, i když přijde něco těžkého a nečekaného?

4. Poznat trvalé dobré i špatné vlastnosti toho druhého (i sebe sama). Každý máme spoustu darů. Čeho si na vašem partnerovi vážíte? Co myslíte, že je jeho vkladem do vašeho vztahu? Co se od něj můžete naučit? Jaké má váš partner nepříjemné vlastnosti? Dokážete si představit, že by se tahle vlastnost u něho nikdy nezměnila? Dokázali byste ho i přesto milovat a vážit si ho? A co vy? Dokážete během dvou minut napsat deset věcí, kterých si na sobě vážíte? Čím můžete druhého obdarovat? Co myslíte, že se mu na vás líbí?

5. Poznat rodinu a přátele vašeho partnera. Váš partner nespadl z nebe. Má nejspíš rodiče a spoustu dalších lidí okolo, kteří ho ovlivnili a kteří vám také o něm mohou říci mnoho důležitých věcí. Ptejte se. Vyhnete se mnoha zklamáním.

6. Začít se učit „jazyk lásky“ (a omluvy) toho druhého. Psychologové říkají, že každý komunikujeme trochu jinou řečí lásky. Chápeme jako projev lásky něco jiného. Je to dané naší rodinou i naší povahou. Někdo dává dárky. Někdo projevy něhy. Někdo je ve fyzických projevech spíš zdrženlivý a chápe jako projev lásky soustředěné naslouchání druhému. Jak vy druhému nejčastěji projevujete náklonnost? Jak druhý projevuje lásku vám? Je tu nějaký projev, který vám chybí? Totéž platí o omluvě, aby ji ten druhý přijal.

7. Naučit se dobře přirozené plánování rodičovství (PPR). Pokud berete svoji víru vážně, budete muset řešit i otázku manželské čistoty a odpovědného rodičovství. Abyste se vyhnuli zoufalým pokusům, které nutně vedou k různým zklamáním, je moc fajn naučit se PPR už v období zasnoubení. Navíc vám to poskytuje příležitost hovořit velmi otevřeně, a přitom čistě a s úctou k intimitě toho druhého o sexualitě, plánování rodiny a vašich představách o rodičovství...

 

Sedm věcí, které byste určitě neměli stihnout před svatbou:

1. Začít spolu sexuálně žít. Když s tím začnete před svatbou, co vám pak (skutečně jedinečného a vzácného) zbude pro manželství? ;o)) Předmanželský sex je tak trochu jako rozbalit dáreček tajně pár dní před Štědrým dnem. Přijdete o tu radost, která má svůj čas a bezpečné místo.

2. Začít spolu bydlet v jedné domácnosti. Souvisí s předešlým. Když budete před svatbou i po svatbě bydlet ve stejném pokoji, uléhat do stejné postele, v čem je vlastně rozdíl? Nehledě na to, že si všichni lidé kolem budou myslet, že spolu intimně žijete, i když to třeba nebude pravda. Dáváte tak lidem špatné svědectví o své víře.

3. Přerušit kontakt se všemi přáteli, abyste se mohli naplno věnovat svému partnerovi. Přátelé jsou poklad. Bez jejich rady a podpory můžete zvolit špatně. Budete je potřebovat.

4. Začít si myslet, že o manželství víte dost a že nepotřebujete slyšet názor a radu druhých. Je dobré navštívit nějaký kurz pro snoubence a/nebo si přečíst dobrou knihu o manželských vztazích. Žít v manželství dneska přirozeně „umí“ jen málokdo. Všichni se to musíme učit. Dobrá snoubenecká příprava je k nezaplacení. Jděte do ní naplno.

5. Omezit partnerovu svobodu se rozhodnout, zda s vámi vstoupí do manželství. „Svázat“ a „připoutat“ k sobě partnera nezdravým způsobem můžete mnoha způsoby: sexem, citovým vydíráním, tím, že mu věnujte příliš mnoho peněz, hmotných darů nebo jiných cenností atp. Kde není svoboda, není pravá láska. Druhého nemůžete nikdy „vlastnit“. Dokud nejste manželé, má právo svobodně odejít.

6. Brát předmanželskou přípravu příliš vážně. Upřímně: na manželství se nikdy nemůžete dost dobře připravit. Na manželství je člověk připravený až po dvaceti letech manželství. Vždycky je co se učit, objevovat. Může vás potkat mnoho nepředvídaných věcí. A určitě uslyšíte mnoho dobře míněných rad, co všechno se může v manželství „pokazit“ a jak se tomu vyhnout. Nenechte se tím převálcovat. Nenechte se obrat o radost a důvěru v Boží pomoc a vedení. Nikdy na to, co přijde, nejste sami. Bůh si vás povolal. On za vámi stojí. Manželství, navzdory tomu, že je mnohem těžší, než si dokážete představit, je především místem té největší přirozené radosti, jakou Pán tady na zemi nabízí.

7. Čekat tak dlouho, až budete mít absolutní jistotu, že je to ten pravý (ta pravá). Absolutní jistotu nebudete mít nikdy. Ale docela dobrou a rozumnou ano. Pokud se máte upřímně rádi jako přátelé, moudří lidé kolem za vámi stojí a zeptali jste se s čistým srdcem na názor Boha, pak není co řešit. Je třeba udělat krok víry. Manželství je dost veliké dobrodružství. A je to cesta ke svatosti. ;-))


© Design: Paulínky 2011 | Redakční systém: Webdesignum 2011